Bota

Regjimi sirian akuzon Izraelin për sulm ajror në portin e Latakias

Regjimi sirian akuzon Izraelin për sulm ajror në portin e Latakias

Pretendohet se nga sulmi nuk ka pasur humbje jetësh, ndërkohë, zjarri ka kapluar shumë kontejnerë tregtarë në portin e Latakias

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
SHBA nuk do të dërgojë zyrtarë diplomatik në Pekin në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022
06.12.2021

SHBA nuk do të dërgojë zyrtarë diplomatik në Pekin në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Pseki, përmendi “gjenocidin dhe krimet e vazhdueshme kundër njerëzimit në Xinjiang dhe abuzimet e tjera të të drejtave të njeriut” të kryera nga Kina

Algjeria planifikon të organizojë një takim për fraksionet palestineze
06.12.2021

Algjeria planifikon të organizojë një takim për fraksionet palestineze

Lideri algjerian po ashtu tha se vendi i tij do të japë 100 milionë dollarë për Palestinën dhe 300 bursa për studentët palestinezë

Rregullatori i BE-së miraton përdorimin e ilaçit të artritit për pacientët e rëndë me COVID-19
06.12.2021

Rregullatori i BE-së miraton përdorimin e ilaçit të artritit për pacientët e rëndë me COVID-19

‘RoActemra’, shpjegoi EMA duke iu referuar një studimi, reduktoi rrezikun e vdekjes tek pacientët që kishin nevojë për oksigjen ose ventilim shtesë dhe që rezultatet e gjakut të tyre treguan inflamacion

Kartëmonedhat euro do të ri-dizajnohen në vitin 2024
06.12.2021

Kartëmonedhat euro do të ri-dizajnohen në vitin 2024

Lagarde tha se pamja e kartëmonedhave do të ri-shqyrtohet për t’i bërë ato më të lidhura me evropianët e të gjitha moshave dhe prejardhjeve

Karl Nehammer betohet si kancelar i ri i Austrisë
06.12.2021

Karl Nehammer betohet si kancelar i ri i Austrisë

Me inaugurimin zyrtar të Nehammer-it, vendi i kancelarit ndryshoi duart për të tretën herë në tre muajt e fundit